W temacie tak zwanego oczyszczania organizmu, czyli prztwracania równowagi i pozbywaniu się toksyn napisano już bardzo wiele. Jak to robić, jak często, czy każdy powinien?

Za oczyszczanie organizmu z resztek przemiany materii odpowiadają nerki, wątroba, skóra, ale nie zawsze wystarczająco dobrze radzą sobie z tym zadaniem. Często dzieje się tak wtedy, gdy mamy za sobą dolegliwości, które wpłynęły na nieprawidłową przemianę materii. Wszelakie zaburzenia metabolizmu mogą prowadzić do gromadzenia się w komórkach szkodliwych substancji (mocznika, kwasu moczanowego, kreatyny, amoniaku, wapnia, fosforanów, sodu i kwasów organicznych).

Na to, czy mamy prawidłowo przebiegający metabolizm ma wpływ oczywiście nasza codzienna dieta. Jeśli jemy za dużo, zbyt kalorycznie, niewspółmiernie do naszych potrzeb związanych z wysiłkiem fizycznym, to doprowadza to do schorzeń wtórnych. Mogą one objawiać się otyłością, bólami stawów i mięśni, uczuleniem, bezsennością, zmęczeniem, kłopotami z koncentracją, zaburzeniami w ukrwieniu i utlenianiu i pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego.

Nie ma co tu kryć: spożywamy zbyt dużo przetworzonego pożywienia, słodyczy, soli. W zasadzie wszystko, co kupujemy ma dodatki, ulepszacze, konserwanty. Nawet jeśli kupujemy mięso i sami robimy wędliny, to przecież nie jest tajemnicą, że zwierzęta hodowane na masową skalę są niewłaściwie karmione. Kryterium wyboru jest cena, naklejka “eko”, ale to niewystarczające argumenty przemawiające za zakupem z danego źródła. Wiele osób w ogóle rezygnuje ze spożywania mięsa. Czy to dobrze, czy źle? Na to pytanie każdy ekspert ma swoje zdanie. Jedząc z umiarem nie powinniśmy się niczego obawiać i czytajmy bezwzględnie etykiety! Dotyczy to także kosmetyków, bo przez skórę także zanieczyszczamy swój organizm, jeśli ich skład jest wątpliwej jakości… Każda niekończąca się lista składników powinna wzbudzić naszą podejrzliwość, a zwłaszcza, gdy ponad połowy w ogóle nie znamy nawet ze słyszenia i lekcji chemii.

Już o tym wspominaliśmy przy okazji każdej diety, ale powtórzmy raz jeszcze: pijemy za mało wody! Kawa, herbata, czy nie daj Boże napoje kolorowe, to nie jest to, co pomoże nam czuć się dobrze i nawodnić ciało. Woda, tylko woda, bez dodatków smakowych to podstawa. Dzięki niej funkcjonujemy, bez wody nie ma życia, nie ma zdrowia. Warto uczyć najmłodszych, żeby sięgali po wodę regularnie w ciągu dnia. Zdrowe nawyki procentują w przyszłości!

Rolę “miotełki” w organizmie pełnią warzywa i owoce, bo wywierają duży wpływ na czynności wydalnicze gruczołów trawiennych, pobudzają apetyt, wzmagają tworzenie się żółci i jej wydalanie. Na wydalanie żółci genialny wpływ ma sok z czarnej rzodkwi rozcieńczony wodą w stosunku 1:3. Trochę słabiej, ale też dość skutecznie działa sok z buraków, białej kapusty i kalarepy. Warto włączyć też świeże soki z warzyw i owoców do codziennego jadłospisu.

Owoce i warzywa w diecie człowieka wzmagają czynność wszystkich gruczołów trawiennych, ułatwiają przyswajanie białka, tłuszczu i soli mineralnych. Najlepiej działają surowe. W cytrusach, czosnku i cebuli zawarte są substancje lotne niszczące bakterie chorobotwórcze. Dlatego też jedzenie ich w chorobie tak bardzo jest zalecane. Syrop z cebuli wcale nie musi smakować wstrętnie, zresztą jeśli macie katar, to doznania nie są tak intensywne, ale szybko stawia na nogi!

Arbuz i dynia zalecane są osobom ze skłonnościami do kamieni żółciowych i nerkowych oraz na przypadłości układu sercowo-naczyniowego i nerek.

Biała kapusta zapobiega przekształcaniu się węglowodanów w tłuszcze, a sok z niej pobudza wydzielanie soku żołądkowego, więc każdy, kto ma zaburzenia pracy żołądka i jelit – powinien go pić regularnie.

Marchewka ma dużo karotenu, ale nie tylko poprawia koloryt skóry. Warto pamiętać, aby zawsze dodawać do marchwi tłuszcz, aby wszystkie witaminy i karoten mogły zostać przyswojone. Sok z marchwi nie dopuszcza do odkładania się złogów w narządach. Jedyne przeciwskazania do jedzenia marchwi, to ostre choroby wrzodowe, kolki i nieżyty okrężnicy.

SOKI z warzy na oczyszczenie

Sok z cebuli doskonale sprawdzi się na przedwiośniu! Najlepiej pić go 3 razy dziennie po około 100ml przed posiłkami. To naturalny lek, który pomaga szybko oczyszczać organizm z resztek metabolicznych. Obfituje w olejek gorczyczny, który wspaniale wpływa na cały organizm, reguluje apetyt, zwiększa wydzielanie moczu, poprawia ogólną kondycję.

Sok z cykorii przyrządzamy w stosunku1:1:1:1 z cykorii, marchwi, pietruszki i selera. Najlepiej pić go rano i wieczorem przez miesiąc. Cykoria zawiera goryczki, intybinę i inulinę, które wpływają na tworzenie się czerwonych ciałek krwi.

Sok z marchwi to bogactwo witamin: A, B, C, D i K. Organizm absorbuje je w całości bez obciążania przemiany materii. Sok bogaty jest w substancje organiczne i związki zasadowe, zawiera wapń, magnez, żelazo, siarkę, chlor i krzem. Pijmy go w okresach, gdy planujemy kurację oczyszczającą przez miesiąc. Najlepiej po 3-4 szklanki świeżo wyciśniętego soku z marchwi. Jeśli nasz skóra zacznie przybierać kolor żółtopomarańczowy, to oznacza to, że trwa w najlepsze oczyszczanie wątroby z nagromadzonych odpadków przemiany materii.

Sok z zielonej papryki zawiera dużo krzemu, który jest ważny dla skóry, włosów, paznokci i kości. Przygotowujemy go w stosunku 1:1 z papryki zielonej i marchwi. Pomaga na trądzik, wysypki, wypryski ropne. Przynosi tez ulgę na kolki i gazy. Najlepiej pić go po poł szklanki trzy razy w ciągu doby przez miesiąc przed głównymi posiłkami.

DIETA MAGNEZOWA

Dieta magnezowa wpływa na normalizację układu krwionośnego, działa moczopędnie, obniża cholesterol, polecana jest na nadciśnienie. Składa się z trzech etapów różniących się zawartością soli i magnezu, trwa 9 dni. Najważniejsze produkty stanowiące podstawę tej diety, to:

  • soja, biała fasola, marchew,
  • owoce głogu, orzechy włoskie, migdały,
  • kasza gryczana, otręby pszenne, kasza pszenna.

DIETA POTASOWA

Jest to dieta oparta na produktach z wysoką zawartością soli potasowych i ubogich w sole sodu. Ważne, aby przestrzegać zalecanych ilości potasu w diecie, bo zwiększanie potasu może prowadzić do działania toksycznego. Nie należy spożywać soli kuchennej i wywarów (zarówno mięsnych, jak i warzywnych) oraz ograniczyć płyny. Zwiększenie podaży soli potasowych wywiera działanie moczopędne, co wzmaga usuwanie z organizmu soli sodu. Dieta potasowa pomaga osobom leczących się na nadciśnienie i zaburzenia krążenia, a kuracja trwa 12 dni. Podstawowe składniki tej diety, to:

  • suszone morele, rodzynki, orzechy, pomarańcze, mandarynki, owoce głogu, agrest, czarna porzeczka,
  • ziemniaki, kapusta,
  • chude mięso,
  • kasze każdego typu.

DIETA NABIAŁOWA

Dieta nabiałowa ogranicza w posiłkach sól sodu i działa moczopędnie. Korzystana jest w niewydolności krążenia i na nadciśnienie. Może być stosowana przez osoby otyłe, ale tylko przez dwa dni z rzędu. Nie należy stosować jej powyżej 5 dni!

Składa się z 40dag twarogu dziennie 1l mleka podzielonych na porcje podawane 6 razy w ciągu dnia. Twaróg musi być świeży, a mleko wyłącznie ciepłe.

DIETA RYŻOWO-KOMPOTOWA KEMPNERA

Warto pamiętać, aby diety Kempnera nie stosować powyżej 3 dni, ponieważ jest odżywczo uboga. Przed przejściem na ten rodzaj diety trzeba porozmawiać ze swoim lekarzem i wykluczyć przeciwskazania zdrowotne! Stosuje się ją na nadciśnienie i przewlekłą niewydolność nerek. W ciągu dnia spożywa się dag ryżu, dag cukru i 1,5kg świeżych owoców (ewentualnie 25dag suszonych) w postaci kompotu. Wypijać należy też nie więcej, niż 1,5l wody. Posiłek stanowi ryż na wodzie bez soli i kompot (6 szklanek dziennie w odstępach czasu).

Świeży sok przyrządzony z warzyw i owoców może stanowić bardzo wartościowy posiłek, z którego organizm w łatwy sposób przyswaja wartości odżywcze!