OŚRODEK KNIEJA to malownicze miejsce położone na pograniczu trzech krain: Mazur, Podlasia i Suwalszczyzny, nad brzegiem Jeziora Rajgrodzkiego. Każdy znajdzie tu przestrzeń dla siebie, odpocznie od pośpiechu i hałasu miasta, a także spróbuje lokalnych przysmaków z domowej kuchni!

Po ośrodku i jego otoczeniu oprowadzi nas wirtualnie Katarzyna Kabzińska – właścicielka ośrodka wypoczynkowego KNIEJA

TRADYCYJNA KUCHNIA

Naszych gości przyciąga domowa kuchnia i potrawy regionalne podawane w salach z pięknym widokiem na jezioro. Kuchnia jak w domu, różnorodna i kolorowa sprawi, że nawet największe niejadki zjadają posiłki ze smakiem.

Jeśli któryś z naszych gości ma szczególne potrzeby żywieniowe, chętnie przygotujemy dania dietetyczne.

AKTYWNY WYPOCZYNEK

Pełnowymiarowa kryta hala sportowa mieści boiska do gier zespołowych i sportów rakietowych. To idealne miejsce do uprawiania dyscyplin sportowych takich, jak futsal, siatkówka, koszykówka czy piłka ręczna.

Na terenie Ośrodka znajdują się boiska do siatkówki plażowej, oświetlony kort tenisowy oraz stoły do ping-ponga. W najbliższej okolicy biegną naturalne ścieżki biegowe i trasy rowerowe.

Jezioro Rajgrodzkie z 5 odnogami czeka na śmiałków stwarzając doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa! Wypożyczamy łodzie wiosłowe, tradycyjne kajaki i rowery wodne, a dla żeglarzy żaglówki Omega oraz jacht Sportina. Do tego można wypróbować rejsów kajakami sit-on-top, deskami SUP, a nawet wielkim różowym flamingiem!

RYBY

Jezioro jest regularnie zarybiane, więc mamy doskonałe warunki dla wędkarzy! Można łowić z dwóch pomostów, jak również wypożyczyć łódkę lub kajak wędkarski. A co można złowić? Na przykład szczupaka, okonia, miętusa pospolitego, ukleję, sieję, pyszną sielawę, płoć, leszcza, czy węgorza.

JESIENNE GRZYBOBRANIA

Zapraszamy też wszystkich na grzybobrania! Nasi goście przez cały sezon przynoszą pełne kosze kani, prawdziwków, podgrzybków z każdego spaceru. Cisza, las, oderwanie się od hałasu, ruch na świeżym powietrzu i pełne kosze grzybów – czego chcieć więcej! Nawet przy pełnym obłożeniu tak duży teren daje możliwość znalezienia ustronnego miejsca.

KNIEJA + DOM ASA = JUVARE

Z połączenia sił Centrum Terapii dla Dzieci DOM ASA i Ośrodka KNIEJA powstało we wrześniu 2020 roku Centrum Diagnozy i Terapii JUVARE. Nazwa nowego centrum najlepiej pokazuje jego misję ponieważ pochodzi od łacińskiego słowa juvare, które oznacza pomagać / wspierać.

Centrum skupia się na wsparciu dzieci i młodzieży z całościowymi zaburzeniami rozwoju, ich rodzeństwa oraz rodzin. W szerokiej ofercie Centrum JUVARE szczególnie polecamy turnusy diagnostyczne i terapeutyczne oraz rodzinne weekendy w Ośrodku KNIEJA.

TURNUSY DIAGNOSTYCZNE

Diagnoza zaburzeń rozwoju wymaga kompleksowego podejścia i współdziałania zespołu specjalistów. Zwykle każdy ze specjalistów przyjmuje w innej poradni, terminy pomiędzy poszczególnymi wizytami to tygodnie albo miesiące. Poza tym, półgodzinne spotkanie w obcym gabinecie nie ma żadnej wartości diagnostycznej czy terapeutycznej. Ze względu na nową stresującą sytuację, może zachowywać się zupełnie inaczej niż na co dzień.

Dlatego też w Centrum JUVARE proponujemy weekendowe lub 7-dniowe turnusy diagnostyczne, w czasie których dziecko jest obserwowane w naturalnych warunkach (np. podczas jedzenia, czynności samoobsługowych, zabawy) oraz w grupie rówieśniczej. Wychodzimy z założenia, że dopiero tak przeprowadzona obserwacja daje wymierne podstawy diagnozy.

Poza tym zdajemy sobie sprawę, że podejrzenie zaburzeń u dziecka jest sytuacją silnie stresującą dla rodzica. Nie może on przechodzić procesu diagnozy pomiędzy trudnym dniem w pracy, a kłopotami dnia codziennego. Aby móc przyjąć i zrozumieć diagnozę, przygotować się do terapii dziecka, musi mieć do tego zapewnione komfortowe warunki.

TURNUSY TERAPEUTYCZNE

Dzieci i młodzież z całościowymi zaburzeniami rozwoju zapraszamy do Ośrodka KNIEJA w czasie ferii zimowych i wakacji.

Z dala od codziennego zgiełku uczestnicy naszych turnusów nie tylko korzystają z pomocy specjalistów, ale również przeżywają wspaniałą, samodzielną przygodę w malowniczym miejscu nad Jeziorem Rajgrodzkim.

Dzieci, biorące udział w naszych obozach, codziennie doskonalą inne grupy umiejętności społecznych: komunikację, budowanie relacji, odczytywanie emocji, a także radzenie sobie z sytuacjami konfliktowymi i stresem. Nie zapominamy jednak o wypoczynku i dobrej zabawie! Do naszej dyspozycji jest hala sportowa, boiska do siatkówki plażowej, oświetlony kort tenisowy oraz stoły do ping-ponga. W najbliższej okolicy znajdują się trasy spacerowe, ścieżki biegowe i szlaki rowerowe. Każdego dnia – podczas popołudniowego bloku sportowego – gramy w tenisa i uprawiamy nordic walking. Jeśli tylko pozwala na to pogoda korzystamy ze sprzętu wodnego – kajaki, deski SUP, joga na wodzie – będzie można się zmęczyć!

W trakcie letnich i zimowych pobytów uczymy się żyć w zgodzie z naturą. Obserwujemy otaczającą nas przyrodę, tworzymy zielniki, budujemy domki dla zwierząt… Szukamy śladów zwierząt, słuchamy śpiewu ptaków, oglądamy zachody słońca nad jeziorem, obserwujemy niebo pełne gwiazd i odrywamy się od zgiełku wielkiego miasta.

RODZINNE WEEKENDY

Przynajmniej raz w miesiącu zapraszamy do Ośrodka KNIEJA całe rodziny. Każdy weekend odbywa się pod innym hasłem: żegnaliśmy już lato, a niebawem czeka nas jesienne szaleństwo, weekend off-line oraz rodzinny Sylwester.

W trakcie takich weekendów zapewniamy atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Jest czas na wspólne aktywności, ale również na to, aby dorośli spędzili chwilę w swoim gronie, a dzieci w swoim. Oprócz zajęć sportowych, muzycznych i artystycznych proponujemy również spotkania ze specjalistami, szkolenia z zakresu umiejętności wychowawczych, czy uczestnictwo w grupie wsparcia.

Jednak bez obaw – udział we wszystkich naszych zajęciach nie jest obowiązkowy! Możecie swobodnie korzystać ze wszystkich innych atrakcji dostępnych w Kniei. Taki weekend ma być przede wszystkim odpoczynkiem, dobrą zabawą i wspólnie spędzonym czasem!

INTEGRACJA I NAUKA TOLERANCJI

W Ośrodku KNIEJA wspólnie przebywają uczestnicy turnusów terapeutycznych, kolonii, a także obozów i zgrupowań sportowych. Mamy gości z różnych części Polski, w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach i sposobach spędzania wolnego czasu. Jest jednak coś co ich łączy – otwartość i tolerancja. Dlatego uczestnicy naszych obozów, niezależnie od swoich problemów czy dysfunkcji, czują się w Kniei jak w domu – zawsze akceptowani i oczekiwani!

CZTERY PORY ROKU W KNIEI

Ośrodek KNIEJA ma ofertę na każdą porę roku, przez cały rok można u nas odpocząć i doświadczyć czegoś ciekawego.

W najbliższym czasie zapraszamy na październikową imprezę pod znakiem dyni! Będzie dużo fajnej, kreatywnej zabawy dla dzieci, a dla dorosłych warsztaty pracy z lękiem i stratą.

W listopadzie czeka nas „długi weekend offline” – bez telefonów i komputerów, ale za to z dużą ilością planszówek i mnóstwem propozycji spędzania wspólnych wieczorów.

Tuż po świętach zapraszamy na rodzinnego Sylwestra, a w roku 2021 na ferie, warsztaty wiosenne, weekend majowy i wakacje.

NADCHODZĄCE ZMIANY

Już niedługo oferta naszego ośrodka stanie się o wiele bogatsza – w takim stopniu, jak w prawie żadnej innej placówce tego typu w Polsce.

Udało nam się pozyskać dofinansowanie na realizację projektu w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Dzięki otrzymanym funduszom, miejsce które wiele osób już od lat doskonale zna i ceni, przejdzie metamorfozę i poszerzy spektrum swojego działania i w niedalekiej przyszłości sprosta niestandardowym oczekiwaniom na spędzanie wolnego czasu.

Więcej o projekcie na stronie www.knieja2020.pl

Zachęcamy do obserwowania profili na FB Ośrodka KNIEJA, Centrum JUVARE i Domu Asa !