Dieta SIRT stała się znana głównie dzięi Adele, której udało się na niej zrzucić sporo zbędnych kilogramów, ale czy jest to dieta dla każdego? Czy jej zasady są bardzo restrykcyjne i jakie przynosi efekty?

Dietę SIRT opracowali naukowcy z Uniwersytetu w Surrey (Anglia) i opublikowali w 2016 roku w książce „The Sirt Food Diet”. Dieta ogranicza spożywane kalorie i jej podstawą są koktajle zielone bogate w tak zwany aktywator sirtuin. Sirtuiny są to białka enzymatyczne występujące u wszystkich organizmów żywych. U ludzi duża ich ilość spowalnia proces starzenia i obumierania komórek, przeciwdziała stanom zapalnym, poprawia metabolizm, zwiększa redukcję tłuszczu, wpływa na odporność, a nawet pomaga obniżyć poziom stresu. Pierwszy rodzaj tego białka odkryto w drożdżach (1984r.).

Zasady

Dieta SIRT zupełnie wyklucza produkty instant i oczywiście fast food, a także białą mąkę. Można na niej zrzucić nawet 3 kg tygodniowo. Dieta podzielona jest na cztery etapy. Etap 1 (1-3 dzień) polega na ograniczeniu kalorii do 1000/dzień, spożywaniu 3 koktajli sirtuinowych i jednego posiłku sirtuinowego dziennie. Etap 2 (4-7 dzień) można zjeść 1500 kcal, dwa koktajle zielone i dwa posiłki sirtuinowe. Etap 3 (8-14 dzień) nie ma restrykcji odnośnie kaloryczności, ale należy zjeść 3 główne posiłki sirtuinowe, 1-2 przekąski i 1 koktajl. Etap 4 (od 15 dnia) nie zawiera zaleceń co do kaloryczności i ilości posiłków, ale muszą być one sirtuinowe i muszą znaleźć się w diecie zielone koktajle. Ostatni posiłek podczas tej diety należy zjeść przed 19.00.

Co jeść?

Można jeść warzywa (seler naciowy, szpinak, rukolę, natkę pietruszki, cykorię, lubczyk, czerwoną cebulę, jarmuż), owoce (jagodowe i truskawki), prawdziwą kawę, kaszę gryczaną, mąkę gryczaną, płatki gryczane, wino czerwone, kakao i czekoladę 85%, ale bez cukru, oliwę z oliwek, wskazana jest też kurkuma i orzechy.

Czego na pewno nie wolno jeść?

Soli, słodyczy, słonych przekąsek, fast food, instant,, słodkich soków, gazowanych napojów, potraw mącznych, pieczywa.

Warto, czy nie warto?

Co prawda można na tej diecie osiągnąć szybki rezultat, ale redukcja kaloryczności nawet o połowę CPM (Całkowitej Przemiany Materii), to dość drastyczne posunięcie. Teoria SIRT mówi, że niska podaż energetyczna zmusza organizm do wykorzystywania swoich zasobów i aktywuje „gen szczupłości i młodości”. Mimo wszystko brakuje reprezentatywnych badań, aby móc jednoznacznie zalecić, bądź odradzić stosowanie tej diety. Niestety musimy Was pozostawić z decyzją, czy skorzystać, czy nie. Na pewno warto po prostu przeczytać jakąś publikację na ten temat, a potem określić własny cel i oczekiwania, no i przede wszystkim swój stan zdrowia! Bo w zdrowym ciele, zdrowy duch 😉