Chyba każdy słyszał o tym, że chrom wspomaga proces odchudzania, ale czy to prawda? Jak miałby wpływać na ten proces chrom? Jakie są skutki niedoboru, a jak objawia się przedawkowanie tym pierwiastkiem? Zanim sięgniesz po suplementację chromem przeczytaj kilka przydatnych informacji.

Chrom – mit, czy kit?

Chrom jest śladowym pierwiastkiem w organizmie, niemniej jednak bardzo istotnym. Jeśli suplementacja jest właściwa, w bezpiecznych dawkach, to dobrze wpływa na metabolizm glukozy, kwasów tłuszczowych i białek. W wielu popularnych środkach na odchudzanie możemy znaleźć chrom, ale przedawkowanie na własną rękę może przynieś niepożądane skutki. Dlaczego chrom jest obecny w suplementach odchudzających? Ponieważ ma hamować apetyt. Istnieje wiele badań na temat tego mikroelementu. Jedne potwierdzają jego ważność dla prawidłowego funkcjonowania, zaś inne podważają. Chrom występuje w postaci chromu III (na trzecim stopniu utlenienia) i chrom VI (analogicznie na szóstym stopniu utlenienia). Chrom III zawarty jest w żywności, bierze udział w procesach metabolicznych, a następnie pozbywamy się go wraz z moczem. Chrom VI jest toksyczny dla człowieka i wykorzystywany jest tylko w przemyśle. Ponadto ta postać chromu może działać rakotwórczo. Ale spokojnie, większości z nas szkodliwe działanie tej postaci chromu nie zagraża. Narażeni są ci, którzy spawają i wykonują prace wysokotemperaturowe na stali nierdzewnej i metalach zawierających chrom. Chrom VI niebezpieczny jest także przy stosowaniu barwników, farb w aerozolu i powłok oraz przy galwanizerach podczas obsługi kąpieli chromianowych. Dlatego powinni zabezpieczać się wszyscy, którzy na co dzień pracują w sektorze stoczniowym, budowlanym, naprawy i lakierowania karoserii samochodowych, aut ciężarowych, pociągów oraz samolotów.

Jak działa chrom?

Chrom III występujący w suplementach i pożywieniu to składnik GTF (glucose tolerance factor), czyli czynnika tolerancji glukozy. GFT wytwarza wątroba, o której pisaliśmy ostatnio, i uwalnia się wprost do krwi kiedy poziom glukozy podnosi się. Razem z insuliną przenosi glukozę do komórek i sprawia, że jest lepiej przyswajana. Chrom jest więc ważny w kontroli stężenia glukozy we krwi.

Niemniej ważna jest funkcja metaboliczna, a konkretnie fakt, że chrom jest elementem składowym enzymów trawiennych. Dzięki niemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia miażdżycy, obniża zły cholesterol i zwiększa poziom tego dobrego. Wchodzi w skład RNA i według wielu doniesień naukowych ma udział w stabilizacji jego struktury. Działa w procesach antyoksydacyjnych, immunologicznych, syntezie witamin i hormonów, poprawia metabolizm glukozy, a to może być pomocne przy uregulowaniu cyklu miesiączkowego.

Mówi się też o wpływie tego mikroelementu na zaburzenia poznawcze i otępienie. Na takie dolegliwości ma wpływ zaburzenie czynności metabolicznych glukozy i hiperinsulineria. Suplementacja chromem działa na wielu pacjentów korzystnie, nawet przy chorobie Alzheimera, czy Parkinsona. Łatwiej jest zapanować wtedy nad apetytem, trudnościami z zapamiętywaniem, nauką, czy hormonami płciowymi.

Chrom prawdopodobnie wykazuje też działanie antydepresyjne i przeciwlękowe Wiele testów potwierdza tezę, że podnosi poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia.

Chrom a odchudzanie

W oddziaływaniu na proces chudnięcia są zdania podzielone. Niektórym on pomaga, a innym zupełnie nie. Chrom może wpłynąć na obniżenie apetytu, co w diecie jest pomocne, ale czy jest to efekt placebo, czy też fakt… Pozostawiamy do oceny naukowcom, a jeśli pojawią się na ten temat wiarygodne i poparte obszernymi badaniami klinicznymi doniesienia, to z pewnością wrócimy do tematu. Na pewno jednak wiadomo, że bez zaplanowania optymalnej dla każdego diety i zwiększonej aktywności fizycznej nigdy nie nastąpią oczekiwane efekty.

Jak skomplementować chrom?

W ciągu dnia potrzebujemy 50–200 μg chromu, taka jest zalecana i bezpieczna dawka. Współczynnik wystarczającego spożycia z uwzględnieniem składników odżywczych z diety dla mężczyzn wynosi 35 μg , a dla kobiet 25 μg. Na pewno nie należy przekraczać ilości 250 μg dziennie.

Aby chrom dobrze przyswajał się z przewodu pokarmowego warto jednocześnie dostarczać witaminy C, aminokwasów, niacyny, czy szczawianów. Wchłanianie średnio waha się od 0,4 do 2,5 %.

Niedobór

Niedobór objawia się bólami głowy, zmęczeniem, osłabieniem, nietolerancją glukozy, występowaniem glukozy w moczu, zaburzeniami lipidowymi, zaburzeniami wzrostu, rozdrażnieniem, a także większym niż zwykle apetytem na słodycze. Przy stresującym i niehigienicznym stylu życia chromu pozbywamy się jeszcze szybciej. Niedobór może doprowadzić do miażdżycy i cukrzycy.

Przedawkowanie

Jest równie niebezpieczne, co niedosyt chromu w organizmie. Może prowadzić do anemii, ponieważ zbyt duża ilość chromu hamuje wchłanianie żelaza, do uszkodzenia DNA, ponieważ ma działanie mutagenne i przyczynić się do powstawania chorób nowotworowych. Cynk też gorzej jest absorbowany w takim przypadku. Mogą też pojawić się wrzody żołądka i dwunastnicy.

Gdzie ukrywa się chrom?

Źródłem chromu są produkty pełnoziarniste, orzechy (szczególnie brazylijskie), sery dojrzewające, szparagi, drożdże, grzyby, ostrygi, owoce, gotowana wołowina, kolby kukurydzy, żółtka jaj, brokuły, pomidory, suszone daktyle, gruszki i (co z pewnością wielu ucieszy)… piwo!