Rodzajów octu w każdym sklepie mamy mnóstwo. Jedni go lubią, inni nie, można go dodawać do sosów, warzyw, owoców, do grillowania, pieczenia mięs. Z całą pewnością wpływa na smak każdej przyrządzanej potrawy. Ocet jest jednak czymś więcej, niż tylko dodatkiem smakowym, a chyba nie istnieje substancja, która miałaby więcej zastosowań w domu, niż ocet! Poza kuchnią butelki z octem powinniśmy mieć w łazience i toalecie, bo dzięki niemu pozbędziemy się kamienia, trudnych do usunięcia plam, do zmiękczania wody w pralce, ekspresowego odkamieniania czajnika, dezynfekcji, przeczyszczania rur kanalizacyjnych i… zabiegów pielęgnacyjnych na przykład dla włosów. Co więcej okłady z octu pomagają się uporać z opuchlizną.
Ocet na wszystko
Ocet jest wodnym roztworem kwasu octowego. Ma bardzo ostry, drażniący i kwaśny zapach, co jest skutkiem fermentacji octowej alkoholu. W niewielkich ilościach spożywany pobudza apetyt i poprawia trawienie, ale w nadmiarze jest szkodliwy. Do sprzątania warto wybrać ocet spirytusowy. Jest najtańszy i ma prawdziwą moc! Nie ma sensu kupowanie drogich detergentów, jeśli mamy w domu butelkę octu. Fakt, zapach ma zupełnie inny, niż oczekujemy od środka czyszczącego, ale bardzo szybko ulatnia się, a zmieszany na przykład z cytryną, olejkami eterycznymi i wodą wcale nie drażni. Co więcej jest to środek ekologiczny, więc nie szkodzimy środowisku!
Jaki ocet wybrać?
- ocet spirytusowy nadaje się do odkamieniania, mycia szyb, luster, prania, odplamiania, czyszczenia armatury kuchennej i łazienkowej oraz toalety,
- ocet winny doskonały do dressingu i pieczeni, balsamiczny ocet jest gęsty, ma łagodny smak, a w kuchni śródziemnomorskiej nie można się dosłownie bez niego obejść;
- ocet owocowy lub octy aromatyzowane łatwo można przygotować w domu poprzez macerowanie ziół, przypraw, warzyw, owoców (bazylia, tymianek, cytryna, rozmaryn, pieprz, czosnek, orzechy) i dodawać do każdej wiosennej sałatki;
- ocet piwny powstaje z ciemnego piwa porter specjalnie wytwarzanego do produkcji tego rodzaju octu, a dzięki temu ma bardzo głęboki smak, doskonale kruszy mięso, świetny do dziczyzny, czy bigosu;
- ocet ryżowy powstaje z gorszych odmian sake i jest bardzo popularny w kuchni japońskiej i chińskiej;
- ocet słodowy to pospolity ocet brunatny powstający ze słodu, przyciemniany często karmelem i służy do peklowania, pikantnych potraw, sosów korzennych i przystawek z serami pleśniowymi;
- ocet z esencji octowej otrzymuje się przez rozcieńczenie syntetycznego kwasu octowego wodą zdemineralizowaną i ma stężenie 78-80%.
Dlaczego warto pić ocet?
Do picia w celach leczniczych najlepszy będzie ocet jabłkowy. Oczywiście pijemy go rozcieńczając uprzednio wodą. Warto zacząć dzień szklanką wody z dwiema łyżkami octu i dopiero po 30 minutach zjeść śniadanie i wypić kawę. Taka kuracja wspomaga odchudzanie (przyspiesza spalanie tłuszczu), wyrównuje poziom pH w organizmie, obniża cholesterol, wspomaga odporność, trawienie, dostarcza enzymów, jest probiotykiem. Reguluje cukier we krwi, pomaga e leczeniu chorób skórnych (np. łuszczycy).
Jak pić ocet?
Najprostszy sposób, to wspomniana powyżej szklanka wody z dwiema łyżkami octu, ale można roztwór wzbogacić łyżeczką miodu pszczelego. Inna opcja, to: szklanka ciepłej wody, 2 łyżki octu, 1/2 łyżeczki cynamonu, szczypta pieprzu, 1 łyżeczka miodu. Zamiast wody można użyć herbaty zielonej i do naparu dodać kurkumę, pieprz i miód. Ocet można dodać również do koktajlu lub świeżo wyciśniętego soku jabłkowego.
Sosy sałatkowe bez odrobiny octu w zasadzie nie mają racji bytu. Także przygotowywany w domu majonez bez octu nie powstanie. Zapas octu przydaje się w każdej sytuacji. Jeśli firanki straciły swoją biel wystarczy włożyć je do miski, zalać octem i wrzącą wodą. Gdy woda ostygnie problem powinien być już ostatecznie rozwiązany! Pokryty kamieniem prysznic też nie jest problemem. Ocet warto przelać do opakowania z końcówką spray’u i popryskać powierzchnię. Po kilku minutach kamień zejdzie bez trudu. Roztwór octu z wodą i szary papier to oręże do walki z brudnymi szybami i lustrami. Nie ma tańszego, bardziej naturalnego i skuteczniejszego środka do ich czyszczenia.
Ocet na włosy
Po umyciu włosów mimo dokładnego spłukania pozostaje na nich osad, a to powoduje zaburzenia poziomu pH wynikiem którego jest łupież i rozwój szkodliwych mikroorganizmów. Warto więc stosować ocet, aby przywrócić właściwe pH. Ocet jabłkowy ma pH takie, jak skóra, czyli 5,5. Najlepsze octy do pielęgnacji to ocet jabłkowy, piwny, chmielowy i łopianowy. Można zrobić też mieszankę ziół: owsa, miodunki, pokrzywy i poziewnika, a następnie zrobić z nich ocet o działaniu wzmacniającym, przeciwłupieżowym i przeciwpasożytniczym.
Płukanka podstawowa, to: 500ml ciepłej wody i 50ml octu jabłkowego. Najpierw włosy należy umyć jak zwykle, a potem użyć płukanki, zostawić na 10 minut i zmyć ciepłą wodą.
Płukanka rozjaśniająca: 500ml naparu z rumianku i 50ml octu.
Płukanka do rudych włosów: 500ml wody z łyżeczką henny gotujemy na małym ogniu około 10 minut i do ciepłego wywaru dodajemy 50ml octu.
Płukanka do wypadających włosów: korzeń łopianu (1 łyżka) zalewamy 500ml wody i odstawiamy na 8 godzin, następnie doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez kolejne 15 minut. Odstawiamy do wystygnięcia, przecedzamy i płuczemy włosy.
Odżywka wzmacniająca: 1 łyżka octu, 3 łyżki oliwy z oliwek, 3 jajka. Nakładamy na głowę, zawijamy w turban z ręcznika i pozostawiamy na pół godziny. Po tym czasie myjemy włosy jak zwykle naturalnym szamponem.
A do czego Ty używasz na co dzień octu? Podziel się z innymi swoimi przepisami na zdrowie! 😉