Winogrona dostępne są przez cały rok, ale to właśnie jesienią najchętniej po nie sięgamy. Zapewne decyduje cena, bo w sezonie każdy owoc jest tańszy, ale też co tu dużo kryć, pomni na długie zimowe wieczory zabieramy się za pędzenie domowych winnych trunków mających na celu poza oczywiście poprawą zdrowia, także poprawę humoru. Co prawda do tej pory Polska raczej nie kojarzyła się z widokiem winnic i smacznych owoców deserowych, ale jak się okazuje winogrona w naszych warunkach czują się całkiem nieźle, a i wino smakuje nie gorzej, niż to włoskie. Niektóre odmiany hodowane we własnym ogrodzie zaskakują słodkim smakiem i soczystością. Jedno jest pewne: winogrona warto włączyć do diety pomimo tego, że zawierają dużo cukrów, ale są to cukry proste, lepiej przyswajalne przez organizm i na pewno jest to najzdrowsza alternatywa dla ciastek i czekolad zawierających poza białym cukrem mnóstwo E-dodatków szkodliwych dla zdrowia. Porcja winogron, czyli z reguły około 400g, to tyle samo kalorii, co paczka chipsów, a wyrzutów sumienia owoce nie spowodują tak wielkich, jak owe chrupkie przekąski.

Co to za owoce?

Winogrona to jagody z rodziny winoroślowatych (winorośli właściwej). Pochodzą od owoców dzikiej winorośli rosnącej w rejonie Morza Kaspijskiego, a początki produkcji pysznych trunków datuje się na około 8 tysięcy lat temu. Pierwsi walory winogron docenili Gruzini, ale zaprzyjaźnili się z winogronami też Egipcjanie, a Rzymianie rozpowszechnili uprawę winorośli w basenie całego Morza Śródziemnego. Zresztą tren rejon do tej pory najbardziej szczyci się uprawami i stąd piękne kiście winogron trafiają na nasze półki sklepowe.

Właściwości

Winogrona świeże w 100 gramach zawierają 0,5g białka, 16,1g węglowodanów, 1,5g błonnika rozpuszczalnego w wodzie, 0,2g tłuszczu, witaminy z grupy B, prowitaminę A, witaminy E i C, sole mineralne (potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor, cynk), garbniki, katechiny, resweratrol, proantocyjanidyny. A kaloryczność? Około 69kcal w 100g. Owoce składają się z wody, błonnika i węglowodanów prostych. Mają wysoki indeks glikemiczny o czym powinni wiedzieć diabetycy.

Czy jesz winogrona wraz z pestkami?

Pestki są bogate w związki o działaniu prozdrowotnym takie jak katechiny, epikatechiny, kwasy fenolowe, resweratol, proantocyjany i związki mineralne.

Winogrona w ciąży?

Tu należy wziąć wiele czynników pod uwagę, aby odpowiedzieć na to pytanie. Kobiety w czasie ciąży nie koniecznie muszą zupełnie rezygnować z tych owoców, ale te, u których wystąpiła cukrzyca zdecydowanie powinny uważać. W III trymestrze ciąży ciemnych winogron oraz soków kobiety powinny unikać. Polifenole bowiem zawarte w winogronach o ciemnej barwie hamują syntezę prostaglandyn, co może doprowadzić do zwężenia przewodu tętniczego, który doprowadza krew do płodu. Ale poza winogronami na tym etapie ciąży lepiej wykluczyć z diety zieloną herbatę, kakao, ciemną czekoladę, soki z grapefruitów i pomarańczy. Za to już w czasie karmienia wcale nie trzeba rezygnować z pysznych winogron!

Przekąski z winogronami

Winogrona i sery to miraż doskonały, a do tego orzechy… Pycha!

Składniki:

  • 200g sera camembert
  • 100g orzechów włoskich
  • 200g winogronach
  • wykałaczki

Przygotowanie:

Ser kroimy w kostkę, mogą być też rożne gatunki serów pleśniowych i kolorowe winogrona dla urozmaicenia. Spinamy ser, połówkę orzecha i winogrono wykałaczką. Do tego można polać odrobiną miodu każdy koreczek.

Przekąska inna niż wszystkie!

Składniki

  • winogrona bezpestkowe
  • 200g sera gorgonzola
  • pokruszone orzechy/pistacje
  • wykałaczki

Przygotowanie:

Ser pleśniowy rozdrabniamy widelcem i cierpliwie oblepiamy każde pojedyncze grono (można też ser rozpuścić jak fondue), a następnie obtaczamy w orzechach i nadziewamy na wykałaczkę. Gotowe!